Deltakere
Kontrakt
Evaluer

Temaer
Oppgaver

Stab
English

Lenker

Biblioteket som læringsarena
Studiekontrakt

Læringsmål

Kurset er utviklet for Universitetsbiblioteket i Oslo. Det omfatter 11 kursdager fordelt på tre samlinger (4 + 4 + 3 dager). Etter å ha gjennomført opplegget skal deltakerne ha økt teoretisk innsikt og større praktiske ferdigheter i pedagogikk på universitetsnivå.

  1. De skal ha innsikt i nye pedagogiske modeller og deres betydning i kvalitetsreformen.
  2. De skal være i stand til å planlegge egne undervisningsopplegg.
  3. De skal ha deltatt i, startet opp eller gjennomført et pedagogisk utviklingsprosjekt på sin egen avdeling.
  4. De skal være godt forberedt til å undervise studenter og ansatte.
  5. De skal ha styrket sin evne til å samarbeide med universitetslærere og -institutter om tiltak som integrerer biblioteket i den løpende faglige undervisning.

Arbeidsformer

I læringssituasjonen vil vi legge vekt på variasjon, fleksibilitet, egen aktivitet og kommunikasjon i plenum og i grupper. Samlingene vil være intensive. Deltakernes erfaringer og refleksjoner underveis vil stå sentralt.

Undervisningen vil ha verkstedkarakter. Læringsformene vil veksle mellom forelesning, diskusjon, individuelle oppgaver, gruppeøvelser, enkle rollespill og ferdighetstrening. I tillegg kommer presentasjon av temaer og eventuelle utviklingsprosjekter.

Mye av arbeidet vil skje i grupper - dels innenfor og dels på tvers av fakultetene.

Gjennomføring

Vi legger vekt på at undervisningen og læringsmiljøet også i sin form skal avspeile nye pedagogiske metoder i universitets- og høgskolepedagogikk (modellæring). Deltakerne skal oppleve kvalitetsreformen i sin egen læringssituasjon på kurset.

Nye pedagogiske tilnærminger skal stå sentralt, og læringen skal være tett knyttet til deltakernes egen arbeidssituasjon. Oppdragsgiver legger vekt på relevans - at kurset skal være tilpasset de enkelte fagområdene bibliotekarene jobber med.

Dette innebærer bl.a. at deltakerne

  1. inngår klare avtaler (studiekontrakt) med sin egen arbeidsgiver og med Høgskolen i Oslo om rammer, forutsetninger og arbeidsplan.
  2. får et godt tilrettelagt læringsmiljø (tilstrekkelig tid, adgang til tekniske ressurser, veiledning). Noen av kursdagene vil kreve adgang til PC.
  3. selv gjør erfaring med veiledningspedagogikk og mappevurdering, med digitale læringsmiljøer og RBL (ressursbasert læring), med egne prosjekter og med brukerrettet formidling
  4. tar ansvar for egen læring

Undervisningen vil bygge på tett samspill mellom teori og praksis. Kurset er praksisnært og profesjonsrettet, men sterkt forankret i samfunnsfaglig teori for organisasjoner, arbeidsliv, endringsprosesser og læring.

Parallelt med kurset bør deltakerne arbeide med selvvalgte faglige temaer eller utviklingsprosjekter ved sin egen arbeidsplass.


Tord Høivik - 2004/09/13