Pedagogikk for studiebibliotek

Retningslinjer


PFS-veven

Om kurset

Kurset 2002-03

Omfang

Kurset er utviklet for Universitetsbiblioteket i Oslo. Det omfatter 11 kursdager fordelt på tre samling (3 + 5 + 3 dager).

Læringsmål

Etter å ha gjennomført opplegget skal deltakerne ha økt teoretisk innsikt og større praktiske ferdigheter i pedagogikk på universitetsnivå. De skal ha innsikt i nye pedagogiske modeller og deres betydning i kvalitetsreformen.

De skal være i stand til å planlegge egne undervisningsopplegg, og de skal ha startet opp eller gjennomført et pedagogisk utviklingsprosjekt på sin egen avdeling. De skal være godt forberedt til å undervise studenter og ansatte, og de skal ha styrket sin evne til å samarbeide med universitetslærere og -institutter om tiltak som integrerer biblioteket i den løpende faglige undervisning.

Arbeidsformer

I læringssituasjonen vil vi legge vekt på variasjon, fleksibilitet, egen aktivitet og kommunikasjon i plenum og i grupper. Samlingene vil være intensive. Deltakernes erfaringer og refleksjoner underveis vil stå sentralt.

Undervisningen vil ha verkstedkarakter. Læringsformene vil veksle mellom forelesning, diskusjon, individuelle oppgaver, gruppeøvelser, rollespill og ferdighetstrening. I tillegg kommer presentasjon av utviklingsprosjektene.

Mye av arbeidet vil skje i grupper - dels innenfor og dels på tvers av fakultetene.

Gjennomføring

Vi legger vekt på at undervisningen og læringsmiljøet også i sin form skal avspeile nye pedagogiske metoder i universitets- og høgskolepedagogikk (modellæring). Deltakerne skal oppleve kvalitetsreformen i sin egen læringssituasjon på kurset.

Nye pedagogiske tilnærminger skal stå sentralt, og læringen skal være tett knyttet til deltakernes egen arbeidssituasjon. Oppdragsgiver legger vekt på relevans - at kurset skal være tilpasset de enkelte fagområdene bibliotekarene jobber med.

Dette innebærer bl.a. at deltakerne

  • inngår klare avtaler (studiekontrakt) med sin egen arbeidsgiver og med Høgskolen i Oslo om rammer, forutsetninger og arbeidsplan. Klarlegging av forventet tidsbruk utenfor de avsatte kurstimene er viktig.
  • får et godt tilrettelagt læringsmiljø (tilstrekkelig tid, adgang til tekniske ressurser, veiledning). Noen av kursdagene vil kreve adgang til PC.
  • selv gjør erfaring med veiledningspedagogikk og PBL, med digitale læringsmiljøer og RBL (ressursbasert læring), med egne prosjekter og med brukerrettet formidling
  • tar ansvar for egen læring

Undervisningen vil bygge på tett samspill mellom teori og praksis. Kurset er praksisnært og profesjonsrettet, men sterkt forankret i samfunnsfaglig teori for organisasjoner, arbeidsliv, endringsprosesser og læring.

Parallelt med kurset vil deltakerne arbeide med utviklingsprosjekter ved sin egen arbeidsplass.


Tord Høivik - 2003/04/04